ConTech – być może słyszałeś to słowo i nie wiesz, co to znaczy. Być może pracujesz z nim codziennie. Tak czy inaczej, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ConTech, czyli technologie budowlane, mogą stopniowo kształtować przyszłość architektury, budownictwa i zarządzania.
Czym jest ConTech?
Mówiąc najprościej, ConTech to technologia budowlana. O jakie technologie chodzi? Nie jest to nigdzie zapisane. Mimo to, większość wyróżniających się przykładów, z których ludzie będą korzystać, jest bezpośrednio zaangażowanych w sam rzeczywisty proces budowy. Z pomocą ConTech firmy budowlane mogą ograniczyć niebezpieczeństwo pracowników, usprawnić proces budowy lub umożliwić budowę trwalszych i inteligentniejszych budynków.
Istnieją przykłady technologii konstrukcyjnej zastosowanej przed wylaniem fundamentów, jak i po zakończeniu budowy. Wchodzą one bardziej w sferę narzędzi architektonicznych lub PropTech ( technologii nieruchomości). Mimo to różnice między nimi mogą być niewyraźne.
Termin zwykle odnosi się do najnowszej generacji narzędzi budowlanych. Na przykład młot pneumatyczny jest powszechną technologią stosowaną w budownictwie. Ale istnieje już od jakiegoś czasu, więc nie kwalifikowałby się jako ConTech. Zamiast tego, termin odnosi się do najnowocześniejszych technologii w branży lub technologii, które są nowe i niesprawdzone. Zespoły budowlane wykorzystujące te technologie budowlane uzyskują znaczną przewagę nad konkurencją.
Technika, na którą warto zwrócić uwagę
Ostatnie postępy w technologii budowlanej zmierzały w bardzo różnych kierunkach. Niektóre mają na celu pomóc pracownikom na miejscu w wyraźniejszej komunikacji. Inni całkowicie wyeliminowaliby potrzebę wykonywania przez pracowników określonych, powtarzalnych zadań. Oto niektóre z najbardziej ekscytujących rodzajów technologii, które są obecnie używane lub rozwijane.
Drony
Czy pomysł dronów na budowie brzmi dziwnie? Może wyobrażasz sobie ich brzęczących dookoła przywiązanych do bloków żużla, usiłujących przenieść je z jednej strony miejsca na drugą. Cóż, budowa to coś więcej niż podnoszenie ciężarów.
Drony mogą uzyskać widok projektu z lotu ptaka dla przełożonych, którzy mogą wykorzystać tę perspektywę do wychwycenia potencjalnie kosztownych problemów, zanim staną się wręcz niemożliwe do usunięcia. Mogą być również używane do nadzoru bezpieczeństwa, pilnowania pracowników, koordynowania ruchów zautomatyzowanych pojazdów i szybkiego pomiaru odległości w pionie.
Jedno z najpopularniejszych zastosowań dronów pojawia się przed rozpoczęciem budowy. Dron jest w stanie zbadać ląd znacznie szybciej niż osoba poruszająca się pieszo. Może wygenerować trójwymiarową mapę terenu na podstawie zebranych danych, dostarczając planistom wszystkich informacji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. Tylko w 2017 roku użycie dronów na budowie wzrosło o zdumiewające 239%, tak przynajmniej donosi DroneDeploy.
Wirtualna rzeczywistość
Tego typu technologie już teraz pomagają pracownikom budowlanym zwiększyć bezpieczeństwo i produktywność w pracy.
Wirtualna rzeczywistość i zestawy słuchawkowe rzeczywistości rozszerzonej, takie jak Microsoft Hololens, dają pracownikom dogłębny wgląd w projekt, nad którym pracują. Mogą nawet pozwolić im zobaczyć jego aspekty ukryte za płytą kartonowo-gipsową lub izolacją, taką jak przewody i rury. Zestaw słuchawkowy może również pokazać gotowy model budynku jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Tagi komunikacyjne pomagają pracownikom szybko wysyłać do siebie i przełożonych ostrzeżenia o niebezpiecznych warunkach. W okolicznościach wypadku, mogą wysłać ostrzeżenie z informacją o tym, co się stało, a nawet śledzić odległość upadku. Podobnie technologie takie jak inteligentna nasadka mogą pomóc wyeliminować mikrosyp, ostrzegając pracowników, gdy są na skraju utraty przytomności. Może również dostarczyć przełożonym dane, których mogą użyć, aby upewnić się, że ich pracownicy nie osiągną poziomu wyczerpania, który mógłby ich narazić na niebezpieczeństwo.
Budynki prefabrykowane
Budowa prefabrykatów nie jest nowym pomysłem. Odkąd ludzie zaczęli budować, używali już przetworzonych materiałów, czy to cegieł, czy ciętych desek. Jednak dzięki nowoczesnej technologii zespoły konstrukcyjne mogą obsługiwać bardziej znaczące i większe prefabrykaty, niezależnie od tego, czy oznacza to budowanie z przygotowanych paneli, czy wprowadzanie całego pomieszczenia zbudowanego poza placem budowy.
Tylko te techniki już teraz zwiększają wydajność, pozwalając pracownikom spędzać mniej czasu na budowie i zapewniając większą elastyczność w obliczu niesprzyjającej pogody. Zrównoleglenie projektu pozwala na pracę w wielu obszarach jednocześnie, drastycznie skracając czas potrzebny na jej ukończenie. Dzięki możliwości pojawienia się większej liczby rozwiązań konstrukcyjnych drukowanych w 3D na horyzoncie, prefabrykaty mogą stać się jeszcze szybsze i tańsze. Dzięki drukarce na miejscu firmy budowlane obniżają koszty transportu.
W tej chwili jednak prefabrykaty najlepiej nadają się do użytku w dużych projektach lub projektach zwanych specjalnie jako modułowe. Niektóre materiały wyjątkowo dobrze nadają się do prefabrykatów. Na przykład hale stalowe mogą być wykonane z wytrzymałych i stosunkowo lekkich prefabrykatów. Tego typu hale stalowe sprawdzają się wyjątkowo dobrze jako hangary, szklarnie czy magazyny. Duże budynki stalowe można szybko zbudować w porównaniu z rozwiązaniami betonowymi lub konstrukcyjnymi, a skręcane ze sobą metalowe budynki wytrzymują naprężenia, a także bardziej tradycyjne style konstrukcji.
Oprogramowanie konstrukcyjne
Łatwo jest skupić się na fizycznych maszynach udostępnianych pracownikom budowlanym. Mimo to zaawansowane oprogramowanie, które się z nimi łączy, jest równie potrzebne.
W przypadku projektów, które jednocześnie odbywają się w wielu lokalizacjach, przydatne może być oprogramowanie, które zapewni obu zespołom świadomość stanu rzeczy w innej lokalizacji. Przełożeni mogą korzystać z tej samej technologii, nawet jeśli nie mogą osobiście odwiedzić wszystkich lokalizacji w celu zebrania informacji.
O ile nowe oprogramowanie może pomóc pracownikom na poziomie podstawowym, jego pomoc na poziomie zarządzania może być znacznie wyraźniejsza. Analityka predykcyjna może rozpoznawać wzorce w danych konstrukcyjnych, aby przewidywać zużycie materiałów lub koszty finansowe, co może pomóc planistom projektów efektywniej budżetować całe przedsięwzięcia.
Robotyka
Prace budowlane są wymagające fizycznie, niebezpieczne i często obejmują powtarzalne czynności. Roboty, takie jak tybot do wiązania prętów zbrojeniowych, mogą przejąć niektóre z najbardziej kłopotliwych zadań i wyeliminować ryzyko wyczerpania i urazów. Roboty mogą być również znacznie szybsze niż pracownicy. Tybot może związać wszystkie pręty zbrojeniowe pomostu na moście w ciągu jednego dnia od uruchomienia i działa dzień i noc bez przerwy. Przede wszystkim może zmniejszyć liczbę potrzebnych załóg o połowę, pomagając złagodzić braki kadrowe, których wiele ekip budowlanych doświadcza na tym etapie budowy mostu.
Inne roboty, takie jak SAM (skrót od Semi-Automated Mason), nadal potrzebują nadzoru człowieka, aby wykonywać swoje zadania. Ale SAM, robot, ma zmniejszyć wysiłek fizyczny doświadczany przez pracowników budowlanych i umożliwić im bezpieczniejszą pracę. SAM pomaga wykwalifikowanym murarzom układać cegły, zajmując się niektórymi z najtrudniejszych części pracy. W przeciwieństwie do tego murarze nadzorują jakość muru, zeskrobują nadmiar zaprawy oraz ustawiają i kontrolują SAM.
Technologia robotyczna jest również wykorzystywana w zautomatyzowanych pojazdach budowlanych. W ten sposób pojazdy można zaprogramować do wykonywania powtarzalnych lub niebezpiecznych zadań, uwalniając pracowników, którzy zwykle bezpośrednio je obsługują, do wykonywania innych ważnych prac.
Dlaczego powinno Cię to obchodzić?
Cena budowy od kilku lat rośnie. Ponieważ wykwalifikowana siła robocza i materiały stały się droższe, budowanie
„za pół ceny” staje się coraz trudniejsze. Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów byłoby zwiększenie wydajności, a na to pozwoliłyby najnowsze technologie budowlane.
Prefabrykacja pozwoli na montaż dużych sekcji niektórych budynków poza placem budowy. Może nawet pozwolić na tanią masową produkcję niektórych elementów konstrukcyjnych. Technologie nadające się do noszenia i roboty pomocnicze przy budowie zapewnią pracownikom większe bezpieczeństwo i pomogą im być bardziej produktywnymi. Drony i oprogramowanie budowlane mogą pomóc przełożonym w dostarczaniu dokładniejszych i aktualnych informacji o ich projektach. Zastosowanie wszystkich tych technologii pomoże poprawić wydajność i uczynić konstrukcję bardziej przystępną cenowo. W świecie, który nadal potrzebuje mieszkań o niskich dochodach, będzie to wybawieniem. Niektóre szacunki podają nawet wzrost produktywności nawet o 40%.
Nowe, bardziej wydajne metody mogłyby również umożliwić budowę bardziej zaawansowanych i ambitniejszych budynków. Strategie architektoniczne, takie jak zielone dachy i materiały z recyklingu, mogą wcześniej czy później stać się rzeczywistością. Weźmy na przykład Transbay Transit Center w San Francisco, w którym na dachu znajduje się cały park z w pełni rozwiniętymi drzewami. Postępy, które już widzieliśmy w budownictwie, są niesamowite, a wraz z upływem czasu będzie ich tylko więcej.